Gdy chcemy czerpać wodę z głębokości przewyższającej głębokość ssania (normalnie ok . 7 m), a równocześnie chronić pompę przed zamarzaniem, budujemy studnię abisyńską typu zimowego . Jest to połączenie studni świdrowej-ze studziennym otworem kopanym. Zazwyczaj wykonuje się otwór z kręgów betonowych do głębokości 4 m, ,a następnie zapuszcza się rury do ok. 10 m. Woda nie zamarza, bowiem w zimie może być spuszczona przez rurkę do otworu studziennego. Studnie typu letniego zabezpieczamy przed mrozem słomą, co jednak nie zawsze jest skuteczne . Okres pracy studni abisyńskic...
Przewodnik po architekturze Blogu przedstawi Ci aplikacje internetowe i mobilne, które mogą Ci pomóc jako architekt: wydajność, inspiracja, kreślenie i wiele więcej.
Dziś przedstawiamy Ci Morpholio Trace, intuicyjne narzędzie kreślarskie, które przenosi jedno z najczęstszych narzędzi z naszego biurka na mobilne urządzenie dotykowe: kalkę.
Aplikacja opracowana przez naszych przyjaciół z The Morpholio Project pozwala rysować na obrazach (zaimportowanych z aparatu iPad lub innych źródeł) tak, jakbyś używał kalki kreślarskiej.
Składane menu zapewnia podstawowy zestaw narzędzi (dodawanie ...
Przy budowie lub remoncie studzien kopanych muszą być przestrzegane przepisy bezpieczeństwa pracy. Codziennie trzeba sprawdzać stan sprzętu, przede wszystkim wytrzymałości lin, haków i złącz. W pobliżu studni nie powinno być żadnych przedmiotów, które mogłyby wpaść do studni i zranić pracującego tam robotnika. Spuszczanie robotników do szybu może nastąpić jedynie po uprzednim sprawdzeniu (za pomocą opuszczania płonącej latarki), czy wewnątrz nie ma szkodliwych dla zdrowia gazów. W czasie pracy kopacza drugi robotnik lub majster powinien znajdować się stale tuż przy szybie. ...