September 17th, 2019
Stalowe kominy przemysłowe stanowią dość widoczny akcent wysokościowy nie tylko licznych zakładów przemysłowych (np. chemicznych lub petrochemicznych), lecz również osiedli miejskich i rolniczych, a nawet pojedynczych obiektów wyposażonych w kotłownie. Kominy stalowe są stosowane od dawna w dwóch zasadniczych układach konstrukcyjnych jako: – wolno stojący wspornik utwierdzony w fundamencie, – trzon podparty poziomo odciągami linowymi. Kominy z odciągami są lekkie i ekonomiczne, mogą osiągać wysokości do 200 m, ale wymagają dość dużego obszaru, jaki obejmują odciągi linowe. Oprócz tych tradycyjnych konstrukcji kominów stalowych są stosowane rownież kominy jedno i wieloprzewodowe umieszczone w wieżach kratowych oraz kominy jednoprzewodowe zamocowane w trójnogach kratowych lub blachowych. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
W przykładzie przedstawiono wyniki obliczeń dynamicznych i wytrzymałościowych komina, wykonanych za pomocą EMCWANG 2200. Zastosowano program KOSTAL opracowany w Biurze Projektów Unitra-Unipro przez mgra inż. Janusza Wiśniewskiego Dane wyjściowe Komin stalowy, z jednym poziomem odciągów, ma być przeznaczony do przeprowadzania zimnych gazów, nie wykorzystanych w procesie technologicznym. Cylindryczny nie ocieplony trzon komina projektuje się wykonać z rur przewodowych ogólnego przeznaczenia ze szwem, ze stali 10HA. Komin, zamocowany w płycie fundamentowej na poziomie terenu, usztywniony jest trzema jednakowymi odciągami stalowymi, rozmieszczonymi w planie co 1200, nachylonymi pod kątem 600 do poziomu. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Projektowany komin wolno stojący ma obsługiwać kotłownię przemysłową zakładów przetwórstwa spożywczego. Teren zakładu przemysłowego jest zabudowany do wysokości 10 m, czyli odpowiada kategorii B zgodnie z wymaganiami normy wiatrowej, natomiast lokalizacja zakładu wymaga uwzględnienia dla strefy obciążenia wiatrem. Na podstawie wykonanych badań geotechnicznych stwierdzono, że w miejscu posadowienia fundamentu projektowanego komina występują piaski (drobne) i średnie, wilgotne, w stanie średnio zagęszczonym. Ustabilizowany poziom wody gruntowej nawiercono na głębokość – 8,20 m poniżej terenu. Założenia. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Atrium w rzucie jest wydłużonym prostokątem o bokach zbliżonych do proporcji złotego podziału. Po bokach atrium występują boczne skrzydła (alae) doprowadzające światło i powietrze. Na, przedłużeniu osi atrium znajduje się pokój jadalny – tablinum. Przy atrium otwartym – tablinum ma tylko dwie boczne ściany, pozostałe dwie są szeroko otwarte w stronę atrium i ogrodu. Przy atrium krytym wejście do tablinum umieszczone jest z boku. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
W domach większych oprócz wymienionych wyżej pokoi znajdowały się pokoje przyjęć, gabinety, biblioteki, galerie muzealne i inne. Oprócz domów miejskich, budowanych na prostokątnych działkach buduje się w czasach rzymskich wille podmiejskie i wiejskie. Domy te wykazują dużą swobodę w układzie rzutu i nie są krępowane żadnymi warunkami. Przeważają tu pomieszczenia o charakterze gospodarczym, jak piekarnie, olejarnie, winiarnie, magazyny, kuchnie itp. Izb mieszkalnych jest tu znacznie mniej i nie mają one wystawnego charakteru. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Okna w renesansie nabierają szczególnego znaczenia. Coraz powszechniej stosuje się drewniane ramy okienne. Wprowadza się oszklenie szybami oprawionymi wołów. Poza tym często występują okiennice. Podłogi we wnętrzach układane są z kamieni (marmuru], z cegły lub z desek. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Pomiar oporów polega na zastosowaniu 4 punktów i pomiarze oporu właściwego . Odległość między czterema jednakowo odległymi punktami (układ Wennera), m, LIV – różnica potencjałów między dwoma środkowymi punktami, volty, J – natężenie prądu w dwóch skrajnych punktach, ampery. Pomiar ten daje dobre wyniki. przy poziomym układzie warstw wodonośnych, przy czym pozwala określić głębokość tych warstw w zależności od odległości a. Górne warstwy gleby, m. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
UJĘCIA WODY Z JEZIOR I ZBIORNIKÓW SZTUCZNYCH W jeziorach i zbiornikach sztucznych mogą być zmagazynowane znaczne ilości wody w okresie większych przepływów, a następnie pobierane podczas okresów posuchy. Nadmierne czerpanie wody z jeziora prowadzi do stopniowego obniżania poziomu wody, pogorszenia jej jakości oraz niekorzystnych zmian zwierciadła wody gruntowej na terenach przybrzeżnych. Dla określenia dopuszczalnego poboru wody z jeziora lub zbiornika sztucznego należy opracować plan gospodarki wodnej. Ujęcia wody z jezior i zbiorników są często stosowane za granicą w Polsce w odosobnionych przypadkach. Woda z jezior ujmowana jest dla kilkunastu zakładów przemysłowych, m. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Zdarza się również, że studnia jest zanieczyszczona przez sąsiednie gnojownie i ustępy . Woda ze studni powinna podlegać okresowej kontroli sanitarnej, opartej na badaniu wody oraz oględzinach miejscowych studni i jej otoczenia. Nieodpowiednia ochrona i utrzymanie studni wpływają często na złą jakość wody. Badania periodyczne, oparte na ustalonych schematach i kwestionariuszach , obejmują badania chemiczne (próbka wody 2 l) i bakteriologiczne (0,15-0,25 l w naczyniu wyjałowionym). Próby wody muszą być w odpowiedni sposób pobrane (m. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Ocembrowanie studni umieszcza się na wieńcu – nożu, wykonanym z żeliwa lub stali profilowej. Nóż ma W przekroju kształt trójkąta obróconego podstawą ku górze. Średnica i grubość ścian wieńca jest zgodna z grubością ocembrowania, jedynie przy studniach większych ; wieniec powinien mieć średnicę o ok. 4 cm większą niż płaszcz studni. Poza tym, aby zabezpieczyć studnię od zawiśnięcia przy zapuszczaniu, zewnętrzna powierzchnia ocembrowania powinna być nieco zbieżna ku górze, co najmniej o 1/50 wysokości. Read the rest of this entry »
Comments Off